ICSE ml aggarwal class 10 solutions chapter 1Goods and service tax (GST)
Exercise 1: 1. A Manufacturer sells a television to a dealer for rupees 18000 and a dealer sells it to a consumer at a profit of rupees 1500. If the sales are interested in the rate of GST is 12% find: I. The amount of GST paid by the dealer to the state government. ii. The amount of GST received by the central government. iii. The amount of GST received by the state government. iv. The amount that the consumer page for the TV. Solutions: As the sales are intra- state, the rate of GST is 12%, GST comprises of cgst 6% and sgst is 6%. Manufacturer sells the television to dealer for rupees 18000, amount of GST collected by manufacturers from dealer is- CGST =6%of rupees 18000= rupees 1080 SGST= 6% of rupees 18000 = rupees 1080 Therefore, the amount of input GST of dealer : Input cgst=1080 rupees Input sgst= 1080 rupees The dealer sells the TV to a consumer at a profit of rupees 1500 the selling price of TV by dealer is = rupees 18000...